Kupujte kvalitu
Lino je elastická podlahová krytina na bázi přírodního lněného oleje. Vyznačuje se tím, že je antibakteriální, hygienická a snadno se udržuje. Mimochodem, polyvinylchlorid (PVC) je také často označován jako linoleum. PVC je druh umělé krytiny, ale místo lněného oleje je základem minerální olej a PVC obvykle obsahuje změkčovadla, plniva a další přísady. Linoleum je tedy ekologičtější variantou.
● Vyhněte se použití krytiny a s chemickým lakovým nátěrem. Lepší je barva na bázi vody bez rozpouštědel. Tím je zajištěno, že tato podlahová krytina není zcela nepropustná a že je zachován účinek inhibující houby a bakterie.
Správná tloušťka linolea
Obecně platí, že v obchodě jsou k sehnání běžné tloušťky mezi dvěma a čtyřmi milimetry. Máte-li sklon k častému upuštění sklenic a šálků, měli byste si zvolit alespoň 2,5 mm tloušťku. Tím se zvýší pružnost a padající předměty se budou méně často rozbíjet.
● Pokud jsou vaše podlahy pod silným využitím, například pokud máte malé děti, zvolte tloušťku větší než tři milimetry.
● Čtyř milimetrů tlustá podlaha je nezbytné pouze v případě, že je pod obrovským tlakem.
Volba tloušťky však může také záviset i na jiných faktorech. Pokud máte například podlahové vytápění, měli byste se obrátit na odborníka.
Správná pokládka
I v koupelnách můžete v zásadě položit linoleum. Vzhledem k tomu, že je extrémně citlivý na vlhkost, měli byste věnovat zvýšenou pozornost při položení na spáry a na jejich svařování. V opačném případě se vlhkost dostane do země.
Obecně je však pokládka tohoto duhu krytiny velmi náročná, protože nekvalitní práce může způsobit, že se v podlaze vytvoří vlny a vlhkost může proniknout do podlahy. Proto Vám doporučujeme, abyste pokládku nechali provést odborníka. Ty mají potřebné nástroje a zkušenosti.
Pokud se rozhodnete položit si jej sami, ujistěte se, že používáte lepidlo, které výrobce výslovně doporučuje pro daný materiál. Například nízkoemisní disperzní lepidla jsou velmi vhodná. Informujte v místním hobby obchodě.