S quinoou se běžně potkáte v prodejnách zdravé výživy a začíná se objevovat i na pultech některých supermarketů. Lidé jí zpočátku příliš nedůvěřovali, ale chtělo to nějaký čas, než zjistili, že se jedná o lehce stravitelnou, chutnou, dobře a rychle zpracovatelnou a hlavně celozrnnou obilovinu. Je navíc velmi výživná, má dostatek vlákniny, nízký glykemický index a může se zařadit do stravovacího režimu i lidem s dietou zažívacího traktu a při většině civilizačních chorob. Doporučí vám ji nejen léčitelé, ale i fundovaní lékaři a specialisté v oboru zdravé výživy. A quinoa cena? Je pochopitelně dražší, než tuzemské obiloviny vzhledem k tomu, že se dováží nejčastěji z Jižní Ameriky, a že se také zároveň jedná o tzv. superpotravinu s vysokým obsahem živin.
Jak jí připravit a k čemu se hodí
Chuťově neutrální plodina – v tomto směru je tak trochu podobná obilovině, kterou známe pod názvem jáhly. Jáhly jsou vyloupané proso a lze je využít pro tvorbu slaných i sladkých pokrmů a totéž platí i pro quinou. Hodí se takřka do všeho, můžeme s ní připravit obilnou kaši s ovocem, zapékat ji do podoby zeleninového rizota, využít ji jako základ do ovocných a zeleninových salátových mís, pochutnáte si na ni i ve formě přílohy k hrachové kaši či k jiným luštěninám, upraveným do podoby guláše či polévky.
Velmi často se s ní na trhu setkáte buď v přirozené podobě celých zrn, anebo ve formě celozrnných vloček. Prodává se ovšem i quinoová mouka. Příprava obiloviny je velice snadná, vločky není nutné namáčet a stačí je povařit několik minut ve vodě či v mléce a vzhledem k jejich chuťové neutralitě je můžete skvěle kombinovat s kukuřičnými vločkami nebo třeba s pohankovými, jáhlovými a ovesnými.
Celá zrna se před vařením musí namočit zhruba na půl hodiny do vlažné vody, aby se odbouraly některé alkaloidy, které jsou nahořklé. Hořkost funguje v přírodě jako přirozená ochrana před sežráním zvířaty a výhodou je, že se právě tyto alkaloidy rozpouští ve vodě. Voda se pak slije a obilovina se následně vaří v nové čisté vodě. Můžete k vaření přidávat i mořskou řasu Arame nebo Kombu (Kelp), čímž se surovina obohatí o další cenné minerály.