Vynález dřevotřísky, OSB desek a dalších, s označením MDF, DTD a LTD přinesl lidstvu netušené možnosti, jenže něco za něco. Některé z nich obsahují formaldehyd, ale všechny mají společného jmenovatele – jsou vyráběny z dřevitého odpadu – třísek nebo pilin. Povrchová úprava desek je velmi různorodá, v závislosti na tom, k jakému účelu budou sloužit. Některé desky, např. ve stavebnictví, jsou bez povrchové úpravy, kupříkladu je to známo o OSB deskách, které sice obsahují formaldehyd, ale tento materiál není určen pro výrobu nábytku.
Nábytek z lisovaných či lepených dřevitých odpadů se zhotovuje s povrchovou úpravou, např. v podobě dýhy nebo lamina. A tak mohou mít zákazníci doma výrobky relativně levné, ovšem s určitými neduhy, s nimiž musí počítat, a které jsou všeobecně známé. Především jde o nižší pevnost ve spojích a také o vnější vzhled, který je ryze syntetický.
Proč upřednostnit přírodní materiál
Budete se dívat na přirozené letokruhy – když před vás někdo postaví např. ošatku pletenou z proutí, nebo dřevěnou hračku, vždy si uvědomíte, že máte před sebou surovinu z živé rostliny, a podvědomě zaznamenáváte její přirozený životní cyklus. Na letokruzích lze rozpoznat, jak strom rostl, a určit i jeho přibližné stáří. Máte-li doma lamino nebo dýhu, budete vědět, že jde o něco umělého, tedy neživého.
Masiv je masivní – kupříkladu konferenční stolek z masivního dřeva se pod vámi nerozpadne i při každodenním využívání. Masivní dřevo je pevnější a tyto výrobky jsou vícegenerační, kupříkladu dřevěný nábytek na hradech a zámcích přečkal několik století, i bez výrazných konzervačních zásahů.
Masiv je zdravotně nezávadný – pokud je jeho povrchová úprava šetrná našemu zdraví, můžete si být jisti, že to samé platí i o masivním dřevu, které je netoxické a vhodné i pro alergiky. Proto se také doporučují hračky pro děti ze dřeva, jež dětem neuškodí ani při okusování.