Lily a vlastnosti rostliny
Lilie je jednou z nejoblíbenějších květin díky své jemnosti, svým barvám a vytříbenému tvaru. Květina je původem z Asie, Severní Ameriky a Evropy, je známá především svou vůní a impozantními výraznými květy, které ji předurčili jako květinu často spojenou se svatbami i s posledním rozloučením se zemřelým.
Lilie je také velice vhodná jako květinový dárek pro milou osobu anebo pro velice efektní dekoraci pokoje.
Z botanického hlediska patří lilie k takzvané rodině Liliaceae, do které patří také konvalinka a tulipán. Rostlina může dosáhnout proměnlivé výšky, obvykle mezi 80 centimetry až impozantní výškou přes jeden metr. Rostlina patří mezi cibuloviny.
Listy lilií jsou poměrně dlouhé. Rostou na silných stoncích a mají typický tvar kopí. Jejich struktura je obzvláště masitá, zatímco jejich barva je tmavě zelená. Jakmile kvetou, mezi měsícem březnem a celou letní sezónou, mají rostliny květy se šesti okvětními lístky a různými barvami; okvětní lístky jsou otevřené ven a šíří jejich jemnou vůni ve vzduchu.
Pěstování lilie
Pěstování lilie je jednoduché, pokud si zjistíte, co rostlině pro růst vyhovuje.
Kvetení lilie začíná podle teplot, kde rostlina roste. Pokud ji máte ve skleníku, můžete se z květů těšit už brzy zjara, na zahradě potom vykvétá, když nastane konstantně teplo a mohou kvést celé léto. Při dobré péči si můžete dopřát rozkvetlé rostliny i na podzim.
Sázení se liší v závislosti na typu cibulek: některé upřednostňují umístění v hloubce asi 20 cm, jiné mohou být umístěny v hloubce 10 centimetrů.
Pokud jde o umístění rostliny, lilie dává přednost oblastem, které jsou hlavně v poledních hodinách před slunečním svitem chráněné alespoň částečným stínem. Stačí tak vybrat kout v zahradě, kde je přes poledne stín díky stromu, nebo zdem domu.
Časté zalévání se nedoporučuje a substrát pro rostliny by měl být propustný. Ideálně rostliny preferují vápnité a na živiny bohaté půdy. Pokud jde o samotné kvetení, lilie bude po celé léto produkovat bohaté květiny, pokud bude zasazená na dobrém místě, půda bude dostatečně vyživená a mírně vlhká. Častá zálivka by mohla způsobit vznik různých houbových chorob.