Není to tak dávno, kdy byl jeden velký globální problém – celosvětová pandemii. Téměř 3 roky prožité v rouškách a respirátorech s desinfekcí v ruce bylo rozhodně nic příjemného. Jak to, že se nemoc tak rychle šířila? Bylo to respirační onemocnění – přenášelo se vzduchem, takže se dalo snadno infikovat a nakazit se. Mohli jsme desinfikovat povrchy, jak jsme mohli, ale jestliže byl vir ve vzduchu nebylo pomoci. Co z toho plyne? Že vzduch je velmi zanedbávaný, co se týče úklidu a čistoty. http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/cistota Přitom vzduchotechnika a klimatizace se řadily mezi velmi významné roznašeče.
Říkáte si ano, chci vzduchotechniku vyčistit, ale jak? Najměte se specializovanou filmu, která se zaměřuje na čištění rozvodů vzduchotechniky. Čistí, zbavují se prachu, mastnoty a na závěr desinfikují všechny čištěné prostory včetně stoupaček vzduchotechniky v panelácích. V panelových domech či kancelářích, kde je jeden velký uzavřený vzduchový systém je potřeba zvláště důkladně dbát na mikrobiologickou bezinfekčnost.
V rámci zastavení šíření nemoci Covid-19 firmy nabízely preventivní dezinfekci rozvodů. Zjistilo se, že vzduchotechnické potrubí je ideální prostředí pro výskyt a množení bakterií, virů i plísní. Ani jedno zmíněné rozhodně nechceme vdechovat. Jako bonus byla nabízena pomoc v desinfekci společných kontačních povrchů v domech – kliky, dveře, zábradlí.
Zanesenou vzduchotechniku nechcete z výše zmíněných důvodů. Jsou však ještě další rizika. Špinavé potrubí plné nečistot a prachu v případě ohně se chová jako médium pro rychlé šíření požáru do ostatních bytových jednotek či místností. Přítomnost tuků a mazu podporuje hoření. Čištění rozvodů vzduchotechniky je tedy zásadní.
Nejste si jistí, zda je to potřeba? Před samotným čištěním a desinfekcí se lze domluvit na kamerové prohlídce vzduchotechniky. Přes kameru zjistíte aktuální stav a navíc odeberete rovnou vzorek prachu na analýzu přítomnosti plísní, virů a baterií. Po vyhodnocení obdržíte z akreditované laboratoře výsledky.