Pod pojmem pergola si mnozí z vás představí vysokou konstrukci na průčelí zahradní terasy zděného domu, obvykle větších rozměrů, tedy reprezentativního sídla majetnějších osob. Tento trend byl patrný zejména před dvaceti, třiceti lety, kdy také patřily pergoly k jistému vyjádření luxusu a rozhodně nebyly součástí běžné zástavby.
Doba se ale změnila a postavit zahradní přístřešky, garážová stání či altány již nepředstavuje neřešitelný problém i pro stavby méně obvyklé, v rekreačních lokalitách a chatových oblastech, kde lidé žijí skromněji, ale stále v souladu s okolní přírodou.
Pergoly se začaly stavět i tam, kde byste je nečekali. Staly se součástí mobilních dřevostaveb, kde spolu s terasou prodlužují obytný prostor a zlepšují kvalitu života tamních obyvatel. Proč si postavit pergolu právě u mobilního domu?
Využijete ji od března do října – jestliže není březen příliš mrazivý, a slunce začne s větší intenzitou pronikat skrze domovní okna, začne nás to lákat častěji vycházet ven na zahradu. Pod pergolou můžete za jistých okolností posedět i koncem března či v říjnu, pokud je bezvětří a příjemné teplo. Můžete si tu vychutnat svou kávu až sedm měsíců v roce a posedět venku, v blízkosti živých stromů a dalších rostlin je velký dar.
Bezpečné zázemí i pro děti – pergoly jsou vhodné místo pro dětské hraní, máte o jejich činnosti přehled, nejsou daleko od domu pergola je chrání před větrnými poryvy a mnohdy i před dešťovými přeháňkami.
Ideální pro návštěvy – kdokoli vás navštíví, mnohem více ocení pohodu před domem na zahradě, kde máte své soukromí a zároveň jste venku na čerstvém vzduchu. Okolní příroda nám poskytuje mnohem více energie, než prostředí uvnitř domu. Můžete tu také chodit častěji naboso, bosonohá chůze je velmi zdravá, eliminuje stres a depresivní nálady a lze ji doporučit každému z vás. Před pergolou si můžete vytvořit i svůj vlastní originální bosonohý chodník.