Už jste někdy slyšeli pojem vatelín? Určitě jste se s tím už někdy setkali a třeba to ani nevíte. Pojďme se podívat co vatelín je a k čemu slouží.
Možná to ani nevíte, ale minimálně alespoň jednou už jste vatelín použili. Tedy pokud nosíte například zimní bundy anebo jste dítě dávali do dětské zavinovačky. Jedná se o duté polyesterové vlákno, které má velmi mnoho využití. Jak už bylo uvedeno hlavně se jím vycpávají zimní bundy. Ano, takže to je to, co nám dělá bundu huňatou a teplou i v těch největších mrazech. Tedy by se dal vatelín i nazvat výyztuhovým matriálem. Sehnat vatelín můžete jako tenkou vyplň nebo taky velmi hrubou, která se využívá například do peřin. Vatelín se může ještě dělit na hrubý nebo hlazený vatelín. S hlazeným se lépe pracuje, neboť je zpevněný a i když se pere několikrát stále si drží svou tepelnou izolaci. Vatelín má i tu výhodu, že se nemačká a nezpůsobuje alergické reakce.
Šití s vatelínem
Pokud se rozhodnete ušít něco s vatelínem měli byste mít na paměti, že vatelín časem slehne, proto dle toho zvažte jak široký nebo v kolika vrstvách ho využijete. Samozřejmě čím více vrstev, tím bude i větší výhřevnost. Velmi oblíbené jsou mezi švadlenkami deky s vatelínem. Jsou velmi jednoduché a deku zvládne i začátečník. Na internetu najdete spoustu návodu, jak si takové deky ušít.
Jak se starat o vatelín, aby dlouho vydržel
Tak jako i jiné látky má vatelín specifické podmínky, za kterých když je budete dodržovat, Vám dlouho vydrží. Jednou z nich je praní na jemný program tedy na 30 stupňů Celsia. Měl by se žehlit do maximální teploty 150 stupňů Celsia. Vatelín určitě nedávejte do sušičky a nesmí se bělit. Pokud tyto pravidla budete dodržovat vydrží Vám dlouho jako nový.
Kde si pořídit vatelín
Kvalitní vatelín zakoupíte v galanteriích, v obchodech s bytovými doplňky, ale také na internetu v e-shopech, které se specializují na prodej látek. Při nákupu na internetu si vždy nejdříve ověřte e-shop, aby Vám místo vatelínu nezbyly jen oči pro pláč.